وبلاگ سلامت روان

وبلاگ سلامت روان

۷ مطلب در فروردين ۱۳۹۹ ثبت شده است

رفتارهای تکراری متمرکز بر بدن

رفتارهای تکراری متمرکز بر بدن یاBFRB‌ها، مجموعه ای از اختلالات هستند که در خانواده خود نظافتی طبقه بندی می‌شوند و در واقع زشت به نظر می‌آیند. این موارد شامل کشیدن، کندن، گزش و یا خراشیدن مو، پوست یا ناخن‌های فرد است.

برای آشنایی بیشتر با این بیماری و راهکارهای درمان آن در ادامه با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

اختلالات رفتارهای تکراری متمرکز بر بدن شامل ترشیوتیلومانیا (کشیدن اجباری مو)، درماتیلومانیا (برداشتن اجباری پوست، که به آن اختلال دررفتگی نیز گفته می‌شود) و آنیچوفاژیا (نیش زدن ناخن اجباری) است. تخمین زده می‌شود که شیوع BFRB حداقل 3 درصد از جمعیت، هم کودکان و هم بزرگسالان را تحت تأثیر قرار دهد.

درک  BFRBها
این سوال که چرا افراد درگیر BFRB می‌شوند و چگونه می‌توان اختلالات را طبقه بندی کرد، از مدتها پیش روانشناسان را به چالش کشیده است. نظریه پردازی BFRB مربوط به اختلالات اضطراب، اختلالات کنترل ضربه و اختلال وسواس فکری است، اما اکثر متخصصان معتقدند کهBFRB  با هر سه اختلال تفاوت زیادی دارند. برخی از BFRB‌ها در حال حاضر به عنوان “اختلال وسواس-اجباری و مرتبط با آن” در DSM-5 طبقه بندی می‌شوند. صرف نظر از اینکه رفتارها در چه دسته‌ای طبقه بندی می‌شوند، کنترل این بیماری برای افراد دشوار است.\

رفتارهای تکراری متمرکز بر بدن

۳۱ فروردين ۹۹ ، ۲۰:۲۴ موافقین ۰ مخالفین ۰

آسپرگر

تنوع عصبی و سندرم آسپرگر

مفهوم تنوع عصبی در آغوش گرفتن، تجلیل کردن و احترام گذاشتن به تفاوت بین افراد مبتلا به سندرم آسپرگر و سایر تغییرات عملکردی اما غیرعادی در تفکر و رفتار است. در حالی که بسیاری از افراد دارای آسپرگر تمایل به بهبود مهارت‌های اجتماعی خود به منظور مقابله با روشی مؤثرتر با اکثریت عصبی روبرو هستند، برخی دیگر که به شدت دچار اختلال نمی‌شوند، ارزش را به روشی غیرمعمول برای نگاه کردن به جهان می‌بینید.

کسانی که بخشی از پشتیبانی جنبش تنوع عصبی هستند این ایده را ترویج می‌کنند که هیچ کس از ذهن “عادی” برخوردار نیست، بلکه تفاوت‌هایی در نحوه کار ذهن فرد وجود دارد. آنها مهارتها و مشارکتهای ارزشمند انواع مختلف ذهن را درک می‌کنند، همانطور که آنها از ارزش انواع دیگر تنوع قدردانی می‌کنند.

طیف اوتیسم و ​​مغز نَر

در نظریه ای که سایمون بارون کوهن (Simon Baron-Cohen)، روانشناس انگلیسی ارائه داده است، او معتقد است که ذهن افراد مبتلا به اوتیسم و ​​سندرم آسپرگر نشان دهنده “مغز نر (مَرد) شدید” یا یک نسخه اغراق آمیز از یک مغز “نر” است. محققان از مدت‌ها قبل می‌دانند که هورمون‌هایی که بدن را در طول مراحل اولیه مردانه سازی می‌کنند، بر مغز و بر الگوهای رفتاری نیز تأثیر می‌گذارد.

آسپرگر 

در حالی که عموماً مردان در سیستماتیک کردن کارآمدتر هستند و از همدلی کمتری نسبت به زنان برخوردار هستند، زنان و مردان در طیف اوتیسم تمایل شدید به سیستم سازی نشان می‌دهند. آنها در مهارتهای بصری- مکانی (تصور سه بعدی و مختصاتی) و تفکر مقید به قانون بسیار عالی هستند اما نقصی در همدلی و خواندن ذهن دارند.

به همین دلیل، بارون-کوهن اوتیسم را “ذهن کوری” خوانده است. مطالعات و تحقیقات بارون-کوهن به توضیح این امر می‌پردازد که چرا مردان حدود شش تا یازده برابر در مقایسه با زنان دارای آسپرگر هستند، اگرچه دختران دارای آسپرگر اغلب اشتباه تشخیص داده می‌شوند.

۲۷ فروردين ۹۹ ، ۲۳:۳۶ موافقین ۰ مخالفین ۰

تجارب ناگوار دوران کودکی

تجارب ناگوار دوران کودکی

 

با این حال، لزوماً هر فردی که کودکی خشن داشته باشد، ناسازگار یا ناسالم نیست. برخی از کودکان نسبت به تأثیرات منفی محیط پیرامون خود کمتر حساس هستند و استرس کمتری را در بزرگسالی به همراه دارند.

به عنوان مثال، کودکانی که عادت دارند رفتارهای نادرست و طغیان والدین را کنترل کنند، ممکن است در تشخیص احساسات دیگران و انتخاب نشانه‌های غیرکلامی، مهارت زیادی پیدا کنند.

چگونه تجارب ناگوار دوران کودکی بر زندگی افراد تأثیر می‌گذارد؟

اولین وسیله برای پزشکان برای تعیین اینکه آیا ممکن است تجارب ناگوار دوران کودکی روی فرد تأثیر می‌گذارد یا نه، اجرای پرسشنامه 10 سؤالی در مورد ACE است.

وینسنت فلیتی (Vincent Felitti)، بنیانگذار مطالعه ACE گفت: این پرسشنامه به عادی سازی گفتگو در مورد تجربیات کودکی ناگوار و تأثیر آنها بر زندگی ما کمک می‌کند. وقتی ما سختی صحبت در مورد آنچه اتفاق افتاده است را حل کنیم، نیرویی را که اغلب اصرار بر پنهان کردن اتفاقات دوران کودکی دارد، از بین می‌برد.

براساس برخی تحقیقات، افرادی که نمرات ACE بالاتری دارند، می‌توانند نسبت به سایرین حساس تر بوده و از نظر عاطفی بیشتر واکنش نشان دهند و یک واکنش نبرد ایجاد کنند و تهدیدها را در موقعیت‌هایی که دیگران آن را خنثی می‌دانند، درک کنند.

۲۵ فروردين ۹۹ ، ۲۳:۴۵ موافقین ۰ مخالفین ۰

دانلود فیلم چشم و گوش بسته

دانلود فیلم چشم و گوش بسته

بارها گفته شده که سینمای کمدی در ایران تبدیل به تکرار شده از سوی دیگر نقدهای منتقدان هم در مواجهه با این آثار تکرار مکررات است، اساسا منتقد وظیفه ای ندارد که درباره فیلم های شبه کمدی مبتذل نقد بنویسد چرا که قطعا نوشتن برای این آثار به ادبیات نقد آسیب می رساند چرا که هر اثر هنری قابلیتِ نقد را ندارد ، زمانی که فیلمساز از ارزش های هنری اش عبور می کند و به سمت خزعبل سازی حرکت می کند چرا باید منتقد وقت بگذارد تا درباره اثر او بنویسد؟ اما نگارنده معتقد است ننوشتن برای چنین آثاری موجب گستردگی ابتذالِ بیشتر در سینمای کمدی می شود، اما منتقد می تواند از طریق نوشتنِ نقد پیامش را به فیلمساز و مخاطب گوشزد کند، این یادداشت قصد دارد بگوید که چه اتفاقی افتاده فرزاد موتمن که شب های روشن یا خداحافظی طولانی را در کارنامه اش دارد چگونه توانسته فیلم چشم و گوش بسته را بسازد؟ اگر هدف تجربه گرایی و محک زدن باشد که موتمن یک بار پوپک و مش ماشاالله را ساخت که نه مخاطب با او ارتباط برقرار کرد و نه خودِ او توانست در تغییرِ ژانر موفق باشد، اساسا نمی شود باور کرد فیلمسازی مثل موتمن که مسلط به محتوا و فرم است چرا باید دانستگی اش را خرج فیلمی کند که فاقد ارزشِ سینمایی ست ، چشم و گوش بسته با اینکه می خواهد یک اثر کمدی فانتزی باشد اما گرایشاتِ ابتذال گونه اش کاملا مشهود است فیلمسازِ متفکر نتوانسته یک اثر کمدی خلق کند به همین دلیل سروشکلِ این فیلم به طنزهای منسوخ شده تلویزیونی شباهت پیدا کرده حتی در دهه هشتاد هم فیلم های شانه تخم مرغی به این اندازه سطحی نبودند، قرار دادن دو تیپ در موقعیت های مختلف که یکی نمی شنود و دیگری نابیناست به هیج وجه کمدی نیست یا بهتر است بگوییم فیلمساز نتوانسته از این موقعیت ها کمدی خلق کند ،همانطور که اشاره شد این موقعیت ها بیشتر طنز خفیف نامیده می شوند که در خوشبینانه ترین حالت شاید دو سه تا بچه این موقعیت ها را ببینند و بخندند فیلمساز سطحی ترین رویکرد را در مواجهه با این دو تیپ تدارک دیده است استفاده از این موقعیت ها قطعا از سینمای غرب می آید البته در شکلی الکن و بی منطق!

۲۳ فروردين ۹۹ ، ۰۵:۱۸ موافقین ۰ مخالفین ۰

الکل متانول

الکل متانول

متانول، متیل الکل، الکل متیلیک، کاربینول یا الکل چوب که ساده‌ترین نوع الکل‌هاست با فرمول شیمیایی CH۳OH شناخته می‌شود. متانول از فعالیت بی‌هوازی گونه‌های زیادی از باکتری‌ها تولید می‌شود و در نتیجه مقدار اندکی از بخار متانول وارد جو می‌شود و پس از چندین روز به‌وسیله اکسیژن و با کمک نور خورشید اکسید شده به آب و دی‌اکسید کربن تبدیل می‌گردد. البته در فرایند سوختن متانول هم از نظر مواد بدست آمده چنین اتفاقی رخ می‌دهد ولی بسیار سریعتر. در ضمن شعله سوختن متانول بی‌رنگ است و باید مراقب بود تا شعله آن سبب سوختگی نشود.با این حال متانول به مراتب سمی تر از اتانول است. با تولید بیش از 20 میلیون تن در سال ، از آن به عنوان پیش ماده دیگر مواد شیمیایی کالایی از جمله فرمالدئید ، اسید استیک ، متیل ترت بوتیل اتر و همچنین میزبان مواد شیمیایی تخصصی تر استفاده می شود.

۲CH۳OH + 3 O۲ → ۲ CO۲ + ۴ H۲O

در سال ۱۹۲۳ شیمیدان آلمانی، «ماتیاس پیِر»، متانول را از گاز سنتز (مخلوطی از CO و H۲ که از کُک به دست می‌آید) تولید کرد. در این فرایند، از کروماتِ روی به عنوان کاتالیزور استفاده می‌شد و واکنش در شرایط سختی مانند فشار ۱۰۰۰–۳۰۰ اتمسفر و دمای حدود ۴۰۰ درجه سانتی‌گراد انجام می‌گرفت. در شیوهٔ مدرنِ تولید متانول، از کاتالیزورهایی استفاده می‌شود که در فشارهای پایین عمل می‌کنند و کارایی مؤثرتری دارند.

امروزه گاز سنتز مورد نظر برای تولید متانول مانند گذشته از زغال به دست نمی‌آید، بلکه از واکنش متان موجود در گازهای طبیعی تحت فشار ملایم ۱۰–۲۰ اتمسفر و دمای ۸۵۰ درجه سانتی‌گراد با بخار آب و در مجاورت کاتالیزور نیکل تولید می‌شود. CO و H۲ تولید شده، تحت تأثیر کاتالیزوری که مخلوطی از مس و اکسید روی و آلومینیوم است، واکنش داده، متانول ایجاد می‌کنند. این کاتالیزور نخستین بار در سال ۱۹۶۶ توسط ICI استفاده شد. این واکنش در فشار ۵۰–۱۰۰ اتمسفر و دمای ۲۵۰ درجه سانتی‌گراد صورت می‌گیرد.

روش دیگر تولید متانول، واکنش دی‌اکسیدکربن با هیدروژن اضافی است که تولید متانول و آب می‌کند.

۲۲ فروردين ۹۹ ، ۰۶:۴۰ موافقین ۰ مخالفین ۰

کرونا و کودکان

چون بعلت قرنطینه اجازه برگزاری مراسم وجود ندارد در منزل شرایطی فراهم کنید که کودک سوگواری کند ، اگر می‌خواهد گریه کند اجازه بدهید گربه کند و خودتان هم گریه های خود را از آنها مخفی نکنید ، اما گریه های بیش از حد هم آسیب رسان است .

 

میتوانید برای کودک جعبه ای بسازید به نام جعبه احساسات و از آنها بخواهید احساسات خود را بنویسند و یا نقاشی کنند و داخل آن جعبه بیاندازند و اگر دوست داشتند به شما اجازه دیدن نقاشی یا خواندن احساسات خود را بدهند. کودکان می‌توانند به فرد متوفی نامه بنویسند و داخل آن جعبه قرار دهند. اگر دوست دارند وسیله یا عکسی از فرد متوفی را به یادگار. نزد خود نگه دارند.
اگر کودک متحمل اضطراب و ترس زیادی شده است ، بی خوابی دارد و رفتارهای پرخاشگرانه یا چسبندگی به والدین زیادی نشان میدهد حتما از متخصصین بهداشت و سلامت روان باید کمک گرفت .

کرونا و کودکان

۲۱ فروردين ۹۹ ، ۱۶:۴۱ موافقین ۰ مخالفین ۰

کرونا ویروس در کودکان

کروناویرو‌س‌ها علل شایع سرماخوردگی و عفونت‌های دستگاه تنفسی است. در اواخر سال 2019، نوع جدیدی از کروناویروس باعث بیمار شدن مردم در چین شد. ممکن است این ویروس را به نام COVID-19 بشنوید.

برخی از اولین موارد ابتلا به کروناویروس (COVID-19) در افرادی که به بازار فروش غذاهای دریایی زنده و حیوانات مراجعه کرده بود، تشخیص داده شده بودند.

هنگامی‌ که ویروس‌ها از حیوانات به مردم منتقل می‌شوند، ممکن است مدتی طول بکشد تا کارشناسان پزشکی و سلامتی جزئیات ویروس و نحوه شیوع آن را یاد بگیرند.

 bhttps://hirbodclinic.com/corona-virus-excitement-in-the-field/

کرونا ویروس در کودکان

۱۶ فروردين ۹۹ ، ۱۳:۱۶ موافقین ۰ مخالفین ۰