وبلاگ سلامت روان

وبلاگ سلامت روان

۲ مطلب در مهر ۱۳۹۸ ثبت شده است

فیلم ولنتاین غمگین Blue Valentine

در مقابل بی احساسی و سهل انگاری های دن سیندی نیز بی تقصیر نیست و در برخی موارد عمدا به این اختلافات دامن می زند.

بررسی بنیادی

حال کارگردان قصد دارد تا ریشه را در کودکی و خانواده این دو فرد به تصویر بکشد. دن حال یک رابطه شکست خورده است، مادر وی خانواده را وقتی که دن فقط ۱۰ سال داشته ترک کرده و نوعی الگوی دلبستگی نا امن را در وی به وجود آورده، اما دن قصد دارد تا خانواده ای موفق را برای خود تشکیل دهد و قصد ندارد تا سرنوشتی همچون والدین خود داشته باشد.

در مقابل خانواده سیندی هنوز پابرجاست، اما خانواده ای پر تنش! پدر و مادر او دائما در حال بحث مشاجره بوده اند و همین امر تاثیرات مخربی را بر سیندی داشته تا انجا که او اولین رابطه جنسی خود را در سن ۱۳ سالگی تجربه می کند و تا ۱۹ سالگی حدودا با ۲۰ فرد مختلف رابطه جنسی داشته است!

دن قصد دارد تا با عشق ازدواج کرده و یک خانواده موفق را تشکیل دهد، اما سیندی به تازگی از یک رابطه ناموفق خارج شده و حالا حامله است.

شکل و ساختار فیلم سازی

از ابتدای داستان فیلم ولنتاین غمگین، کارگردان صحنه های فیلم را به شکلی رقم می زند که بیننده همیشه حس همزاد پنداری را با شخصیت های فیلم داشته باشد و دائما خود را به جای آنها قرار دهد و عشق و محبت بین سیندی و دن را با پوست و استخوان خود حس کند اما در ادامه نه تنها چیزی از عشق علاقه باقی نمی ماند، بلکه فیلم تبدیل به صحنه مشاجرات بین زن و مرد می شود دعوا هایی که هر بار یکی از هر دو طرف مقصر است و طرف دیگر نیز به آن دامن می زند.

اما نکته روانشناختی حائز اهمیت اینجاست؛ چگونه ممکن است یک رابطه با این سطح از احساسات شکل بگیرد و در انتها پیامدی بجز طلاق در بر نداشته باشد! نکته دیگر عدم همسان بودن میزان عشق و علاقه زوجین به یکدیگر است؛ یک بیشتر و دیگری کمتر! شکافی که باید چاره ای برای آن اندیشید.دانلود ولنتاین غمگین

نقل قول های معروف فیلم 

سیندی :‌من هیچ وقت نمی خوام مثل پدر و مادرم باشم من می‌دانم که آن‌ها باید در یک زمان یکدیگر را دوست داشته باشند . تا قبل از اینکه منو داشته باشن همه چیز رو ازسر راه بردارم چطور به احساست اطمینان می‌کنی وقتی میتونن اینجوری ناپدید بشن ؟

دین : بگو ببینم چه طور باید باشم . فقط بگو . همین کار را می‌کنم .

دین :‌  زودباش عزیزم ، داریم میریم به آینده
سیندی : چطور به احساسات خود اعتماد می‌کنی وقتی که آن‌ها می‌توانند مثل این ناپدید شوند ؟

 

۱۸ مهر ۹۸ ، ۲۰:۲۹ موافقین ۰ مخالفین ۰

یالوم

شخصیت شناسی آروین دیوید یالوم

تمرکز نوشته های  اروین در حول روانشناسی وجودی (اگزیستانسیال) بر  چهار چیز از " معلومات "  وضعیت انسان اشاره دارد :
انزوا ، بی‌معنایی ، مرگ و میر و آزادی
بحث در مورد روش‌هایی که فرد یا انسان می‌تواند به این نگرانی‌ها در یک تابع عملکردی یا به طرز غیر عملی پاسخ دهد را یالوم مطرح کرد . 
در سال ۱۹۷۰ ، یالوم نظریه ای در مورد روال روان‌ درمانی گروهی را منتشر کرد و در مورد ادبیات تحقیق پیرامون روان‌ درمانی گروهی و روان‌شناسی اجتماعی رفتار گروهی کوچک صحبت کرد .
این کار به بررسی این مساله می‌ پردازد که چگونه افراد در یک محیط گروهی عمل می‌کنند و چگونه اعضای گروه درمانی از گروه مشارکت او بهره می‌برند .

او علاوه بر نوشته‌های علمی , نوشته های تخیلی زیادی و تعدادی رمان دورتر  از چارچوب رویکرد علمی خود نیر دارد.

یالوم هر روزه کمی نزدیک‌تر به تجربه هم نویسی با بیمار درباره تجارب جلسات درمانی می‌شود.

او در این نوع کتاب هاییش که به صورت هم آوایی با بیمار نوشته می شود , دو وجه نوایی متمایز دارد که به تجربه‌ای مشابه در بخش‌های متناوب نگاه می‌کنند.

این نوع کتاب به عنوان کتاب‌های درسی دانشگاهی و استاندارد برای دانشجویان روانشناسی مورد استفاده قرار گرفته‌است.

زندگی آروین  یالوم

پس از فارغ‌التحصیلی با مدرک کارشناسی از دانشگاه جرج واشنگتن در سال ۱۹۵۲ و دکتری از دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون در سال ۱۹۵۶، او به تکمیل دوره انترنی در بیمارستان مونت سینایی در نیویورک و اقامت او در کلینیک فیلیپس در بالتیمور هاپکینز ادامه داد و دوره آموزشی خود را در سال ۱۹۶۰ تکمیل کرد.

پس از دو سال خدمت در بیمارستان عمومی تریپلر در هونولولو، اروین د یالوم شغل آکادمیک خود را در دانشگاه استنفورد آغاز کرد.

او در سال ۱۹۶۳ به هییت علمی منصوب شد و در سال‌های بعد ترفیع یافت و دوره تصدی ریاست به او در سال ۱۹۶۸ اعطا شد.

کمی بعد از این دوره، او با تدریس در مورد روان‌درمانی گروهی و توسعه مدل روان‌درمانی وجودی خود، به برخی از مدل های گزیستانسیالی روان درمانی دست اورد .

 

۱۴ مهر ۹۸ ، ۱۹:۴۱ موافقین ۰ مخالفین ۰